FOTO Ilustrativ
Ritmic Suceava

Până astăzi, 17 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.457.260 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 5.685 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.238.832 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.546 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 217 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba268662498,10
2.Arad316092758,40
3.Argeș349364387,07
4.Bacău336252264,34
5.Bihor370582426,71
6.Bistrița-Năsăud166801595,36
7.Botoșani191771284,67
8.Brașov529305677,75
9.Brăila173681946,93
10.Buzău173271405,87
11.Caraș-Severin15091685,18
12.Călărași141951396,53
13.Cluj727484218,88
14.Constanța563145868,23
15.Covasna100601233,52
16.Dâmbovița283442605,93
17.Dolj380613817,44
18.Galați349963905,92
19.Giurgiu152472368,52
20.Gorj122161094,16
21.Harghita105861033,68
22.Hunedoara284772246,32
23.Ialomița149692268,66
24.Iași588735978,37
25.Ilfov6148870416,83
26.Maramureș269481214,71
27.Mehedinți127031407,83
28.Mureș296822175,04
29.Neamț254572395,50
30.Olt206872286,75
31.Prahova488984808,80
32.Satu Mare17717983,42
33.Sălaj145331097,06
34.Sibiu328271007,01
35.Suceava332651744,44
36.Teleorman196402307,83
37.Timiș7291226110,60
38.Tulcea108231055,63
39.Vaslui222701315,68
40.Vâlcea206601326,26
41.Vrancea14139574,25
42.Mun. București253735318116,27
43.Din străinătate**16146 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    19509*-1.648 
 TOTAL1.457.26011.546 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 871 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA36
2ARAD29
3ARGEŞ6
4BACĂU13
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI8
8BRĂILA4
9BRAŞOV21
10BUZĂU53
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ33
14CONSTANŢA16
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ10
18GALAŢI18
19GIURGIU11
20GORJ13
21HARGHITA13
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA9
24IAŞI56
25ILFOV45
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI183
29MUREŞ24
30NEAMŢ26
31OLT14
32PRAHOVA13
33SĂLAJ10
34SATU MARE10
35SIBIU6
36SUCEAVA30
37TELEORMAN33
38TIMIŞ16
39TULCEA5
40VÂLCEA7
41VASLUI25
42VRANCEA7
 Total   871

Până astăzi, 41.781 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.10.2021 (10:00) – 17.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 299 decese (146 bărbați și 153 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 299 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 18 la categoria de vârstă 40-49 ani, 28 la categoria de vârstă 50-59 ani, 80 la categoria de vârstă 60-69 ani, 97 la categoria de vârstă 70-79 ani și 72 la categoria de vârstă peste 80 ani.

276 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 15 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenite în luna septembrie 2021, în județul Bihor. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 298 decese.

Din totalul de 299 de pacienți decedați, 271 erau nevaccinați și 28 vaccinați. Cei 28 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 18.901. Dintre acestea, 1.750 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 431 sunt minori, 394 fiind internați în secții și 37 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.997.204 teste RT-PCR și 3.902.275 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.638 de teste RT-PCR (8.297 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.341 la cerere) și 23.585 de teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here