More
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava Ritmic Suceava Ritmic Suceava
    Ritmic Suceava

    174 de suceveni au fost diagnosticați pozitiv cu coronavirus. La nivel național au fost înregistrate 11.546 de noi cazuri de îmbolnăvire și 299 de decese

    Până astăzi, 17 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.457.260 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 5.685 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

    1.238.832 de pacienți au fost declarați vindecați.

    În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.546 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 217 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

    Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

    Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
    1.Alba268662498,10
    2.Arad316092758,40
    3.Argeș349364387,07
    4.Bacău336252264,34
    5.Bihor370582426,71
    6.Bistrița-Năsăud166801595,36
    7.Botoșani191771284,67
    8.Brașov529305677,75
    9.Brăila173681946,93
    10.Buzău173271405,87
    11.Caraș-Severin15091685,18
    12.Călărași141951396,53
    13.Cluj727484218,88
    14.Constanța563145868,23
    15.Covasna100601233,52
    16.Dâmbovița283442605,93
    17.Dolj380613817,44
    18.Galați349963905,92
    19.Giurgiu152472368,52
    20.Gorj122161094,16
    21.Harghita105861033,68
    22.Hunedoara284772246,32
    23.Ialomița149692268,66
    24.Iași588735978,37
    25.Ilfov6148870416,83
    26.Maramureș269481214,71
    27.Mehedinți127031407,83
    28.Mureș296822175,04
    29.Neamț254572395,50
    30.Olt206872286,75
    31.Prahova488984808,80
    32.Satu Mare17717983,42
    33.Sălaj145331097,06
    34.Sibiu328271007,01
    35.Suceava332651744,44
    36.Teleorman196402307,83
    37.Timiș7291226110,60
    38.Tulcea108231055,63
    39.Vaslui222701315,68
    40.Vâlcea206601326,26
    41.Vrancea14139574,25
    42.Mun. București253735318116,27
    43.Din străinătate**16146 
    44.Cazuri noi nealocate pe județe    19509*-1.648 
     TOTAL1.457.26011.546 

    *Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

    **În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

    Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 871 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

     Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
    1ALBA36
    2ARAD29
    3ARGEŞ6
    4BACĂU13
    5BIHOR3
    6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
    7BOTOŞANI8
    8BRĂILA4
    9BRAŞOV21
    10BUZĂU53
    11CĂLĂRAŞI7
    12CARAŞ-SEVERIN5
    13CLUJ33
    14CONSTANŢA16
    15COVASNA7
    16DÂMBOVIŢA13
    17DOLJ10
    18GALAŢI18
    19GIURGIU11
    20GORJ13
    21HARGHITA13
    22HUNEDOARA19
    23IALOMIŢA9
    24IAŞI56
    25ILFOV45
    26MARAMUREŞ8
    27MEHEDINŢI2
    28MUNICIPIUL BUCUREŞTI183
    29MUREŞ24
    30NEAMŢ26
    31OLT14
    32PRAHOVA13
    33SĂLAJ10
    34SATU MARE10
    35SIBIU6
    36SUCEAVA30
    37TELEORMAN33
    38TIMIŞ16
    39TULCEA5
    40VÂLCEA7
    41VASLUI25
    42VRANCEA7
     Total   871

    Până astăzi, 41.781 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

    În intervalul 16.10.2021 (10:00) – 17.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 299 decese (146 bărbați și 153 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

    Dintre cele 299 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 18 la categoria de vârstă 40-49 ani, 28 la categoria de vârstă 50-59 ani, 80 la categoria de vârstă 60-69 ani, 97 la categoria de vârstă 70-79 ani și 72 la categoria de vârstă peste 80 ani.

    276 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 15 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

    A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenite în luna septembrie 2021, în județul Bihor. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 298 decese.

    Din totalul de 299 de pacienți decedați, 271 erau nevaccinați și 28 vaccinați. Cei 28 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

    În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 18.901. Dintre acestea, 1.750 sunt internate la ATI.

    Din totalul pacienților internați, 431 sunt minori, 394 fiind internați în secții și 37 la ATI.

    Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.997.204 teste RT-PCR și 3.902.275 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.638 de teste RT-PCR (8.297 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.341 la cerere) și 23.585 de teste rapide antigenice.

    Articole recente

    Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Usi Interior/Exterior si Scari Suceava Euro Fratello

    Related articles