FOTO Ilustrativ

Până astăzi, 10 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.356.640 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 3.762 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.174.783 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.400 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 164 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba250271945,80
2.Arad294102166,89
3.Argeș320852184,74
4.Bacău318672143,74
5.Bihor344682604,62
6.Bistrița-Năsăud158971365,29
7.Botoșani180861104,19
8.Brașov499993865,68
9.Brăila159711194,83
10.Buzău15718774,17
11.Caraș-Severin14196834,31
12.Călărași130571264,66
13.Cluj693045347,76
14.Constanța521422846,20
15.Covasna9517482,25
16.Dâmbovița263212133,88
17.Dolj355413477,21
18.Galați32642914,27
19.Giurgiu140624216,81
20.Gorj11363753,32
21.Harghita9768742,42
22.Hunedoara269581235,06
23.Ialomița135071395,91
24.Iași540515696,58
25.Ilfov5734166714,29
26.Maramureș258591664,57
27.Mehedinți115761216,95
28.Mureș277471493,55
29.Neamț236232334,12
30.Olt190521675,92
31.Prahova445984456,39
32.Satu Mare17047723,60
33.Sălaj137151116,65
34.Sibiu305091084,63
35.Suceava315411694,46
36.Teleorman179721396,58
37.Timiș691576429,98
38.Tulcea10010754,05
39.Vaslui207192404,76
40.Vâlcea19407994,72
41.Vrancea13247523,60
42.Mun. București233299281813,60
43.Din străinătate**155319 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    17711*-1.149 
 TOTAL1.356.64010.400 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 786 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD26
3ARGEŞ14
4BACĂU8
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI4
8BRĂILA4
9BRAŞOV22
10BUZĂU20
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ14
14CONSTANŢA37
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ40
18GALAŢI9
19GIURGIU4
20GORJ9
21HARGHITA12
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA11
24IAŞI50
25ILFOV40
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI178
29MUREŞ19
30NEAMŢ10
31OLT13
32PRAHOVA9
33SĂLAJ7
34SATU MARE27
35SIBIU6
36SUCEAVA40
37TELEORMAN20
38TIMIŞ25
39TULCEA8
40VÂLCEA1
41VASLUI15
42VRANCEA4
 Total       786

Până astăzi, 39.420 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.10.2021 (10:00) – 10.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 211 decese (99 bărbați și 112 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 211 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă   30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 25 la categoria de vârstă 50-59 ani, 45 la categoria de vârstă 60-69 ani, 80 la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 la categoria de vârstă peste 80 ani.

194 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 211 decese.

Din totalul de 211 pacienți decedați, 193 erau nevaccinați și 18 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 85 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 16.179. Dintre acestea, 1.603 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 447 sunt minori, 416 fiind internați în secții și 31 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.837.097 de teste RT-PCR și 3.634.918 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.264 de teste RT-PCR (8.139 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.125 la cerere) și 25.322 de teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here