FOTO Ilustrativ
Ritmic Suceava

Până astăzi, 18 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.467.401 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 5.830 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.245.422 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.141 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 145 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba270271618,31
2.Arad318332248,51
3.Argeș353374017,45
4.Bacău338151904,40
5.Bihor373803227,01
6.Bistrița-Năsăud168051255,45
7.Botoșani193021254,65
8.Brașov534675378,01
9.Brăila174691017,06
10.Buzău176933666,30
11.Caraș-Severin15172815,32
12.Călărași143081136,70
13.Cluj731193718,96
14.Constanța569926788,49
15.Covasna10098383,65
16.Dâmbovița286352916,22
17.Dolj383402797,40
18.Galați355175216,31
19.Giurgiu154552088,78
20.Gorj12315994,22
21.Harghita10663773,89
22.Hunedoara286181416,31
23.Ialomița151331648,83
24.Iași592093368,54
25.Ilfov6185336517,03
26.Maramureș26992444,65
27.Mehedinți128241218,01
28.Mureș29771895,31
29.Neamț255971405,73
30.Olt208831966,90
31.Prahova493774799,18
32.Satu Mare17786693,40
33.Sălaj14593606,94
34.Sibiu329741476,81
35.Suceava333811164,36
36.Teleorman19738987,88
37.Timiș7348156910,44
38.Tulcea10898755,69
39.Vaslui224912215,73
40.Vâlcea208962366,49
41.Vrancea14179404,35
42.Mun. București256281254616,42
43.Din străinătate**16206 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    18084*-1425 
 TOTAL1.467.40110.141 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 819 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD35
3ARGEŞ20
4BACĂU16
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI12
8BRĂILA33
9BRAŞOV7
10BUZĂU52
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ14
14CONSTANŢA14
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ52
18GALAŢI19
19GIURGIU13
20GORJ14
21HARGHITA23
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA6
24IAŞI32
25ILFOV30
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI159
29MUREŞ28
30NEAMŢ27
31OLT11
32PRAHOVA27
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU2
36SUCEAVA22
37TELEORMAN37
38TIMIŞ16
39TULCEA6
40VÂLCEA4
41VASLUI5
42VRANCEA1
 Total    819

Până astăzi, 42.042 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.10.2021 (10:00) – 18.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 261 decese (134 bărbați și 127 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Un pacient decedat a fost infectat în Austria și raportat de DSP Bihor.

Dintre cele 261 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  10-19 ani, 1 la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 la categoria de vârstă 40-49 ani, 21 la categoria de vârstă 50-59 ani, 59 la categoria de vârstă 60-69 ani, 99 la categoria de vârstă 70-79 ani și 70 la categoria de vârstă peste 80 ani.

231 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 21 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Din totalul de 261 de pacienți decedați, 238 erau nevaccinați și 23 vaccinați. Cei 23 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 50 și 80 de ani. 22 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.745. Dintre acestea, 1.764 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 491 sunt minori, 450 fiind internați în secții și 41 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.008.631 de teste RT-PCR și 3.925.458 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.427 de teste RT-PCR (6.905 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.522 la cerere) și 23.183 de teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here