FOTO Ilustrativ
Ritmic Suceava

Până astăzi, 5 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.786.036 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.462 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.701.727 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 916 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 15 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33785311,59
2.Arad41524482,53
3.Argeș45957301,17
4.Bacău41008250,70
5.Bihor50067491,95
6.Bistrița-Năsăud19313110,62
7.Botoșani2256530,72
8.Brașov66188531,72
9.Brăila2258060,81
10.Buzău2403490,79
11.Caraș-Severin18852141,37
12.Călărași17697130,79
13.Cluj87715632,04
14.Constanța68737721,31
15.Covasna12977111,31
16.Dâmbovița36268111,13
17.Dolj44935200,69
18.Galați43878130,75
19.Giurgiu1981180,85
20.Gorj1517270,49
21.Harghita13939100,70
22.Hunedoara35705431,52
23.Ialomița1938450,86
24.Iași71300260,81
25.Ilfov75201291,57
26.Maramureș31055190,95
27.Mehedinți1573610,73
28.Mureș39526241,58
29.Neamț30961140,67
30.Olt25968170,78
31.Prahova62940230,93
32.Satu Mare20609130,72
33.Sălaj17715100,95
34.Sibiu42747891,92
35.Suceava37791110,43
36.Teleorman24881121,02
37.Timiș869411231,93
38.Tulcea1374740,67
39.Vaslui2669780,44
40.Vâlcea26512190,73
41.Vrancea1772510,55
42.Mun. București3030531131,38
43.Din străinătate**19693 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    10871*-198 
 TOTAL1.786.036916 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 117 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD6
3ARGEŞ1
4BACĂU2
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV8
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA10
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ2
18GALAŢI2
19GIURGIU2
20GORJ0
21HARGHITA4
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA1
24IAŞI4
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI15
29MUREŞ7
30NEAMŢ2
31OLT2
32PRAHOVA3
33SĂLAJ4
34SATU MARE1
35SIBIU2
36SUCEAVA5
37TELEORMAN8
38TIMIŞ4
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI2
42VRANCEA0
 Total    117

Până astăzi, 57.099 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.12.2021 (10:00) – 05.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 78 de decese (53 bărbați și 25 femei), din care 5 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dolj, Gorj, Harghita, Ilfov, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Sălaj, Sibiu și Vâlcea.

Dintre cele 78 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 la categoria de vârstă peste 80 ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Mureș, Neamț și Vâlcea, 1 în luna septembrie 2021, 3 în luna octombrie 2021 și 1 în luna noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 73 de decese.

Din totalul de 78 de pacienți decedați, 68 erau nevaccinați și 10 vaccinați. Cei 10 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 de ani. 9 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.684. Dintre acestea, 910 sunt internate la ATI. Dintre cei 910 pacienți internați la ATI, 80 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 107 sunt minori, 102 fiind internați în secții și 5 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.773.807 teste RT-PCR și 5.392.374 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.244 teste RT-PCR (3.578 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.666 la cerere) și 10.840 teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here