FOTO Ilustrativ

Până astăzi, 10 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.115.901 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.063.360 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.520 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21589310,41
2.Arad24249390,55
3.Argeș27967280,40
4.Bacău27120760,73
5.Bihor29731400,37
6.Bistrița-Năsăud12739501,39
7.Botoșani14647640,54
8.Brașov44367450,55
9.Brăila13501140,26
10.Buzău12877160,37
11.Caraș-Severin11904400,70
12.Călărași10577320,72
13.Cluj594811241,24
14.Constanța443691180,84
15.Covasna861420,14
16.Dâmbovița22984260,38
17.Dolj27620630,81
18.Galați28422610,68
19.Giurgiu11429250,82
20.Gorj9459150,43
21.Harghita8430110,19
22.Hunedoara23368250,47
23.Ialomița11062140,47
24.Iași436431050,59
25.Ilfov46711991,52
26.Maramureș21325870,96
27.Mehedinți8551280,42
28.Mureș24377320,34
29.Neamț19753420,80
30.Olt15092490,66
31.Prahova36426510,61
32.Satu Mare14187941,97
33.Sălaj11186300,57
34.Sibiu27135320,72
35.Suceava255081030,84
36.Teleorman14339310,99
37.Timiș562671381,27
38.Tulcea861640,41
39.Vaslui16506410,55
40.Vâlcea16762310,44
41.Vrancea11047200,59
42.Mun. București1897893451,33
43.Din străinătate**117728 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    998*171 
 TOTAL1.115.9012.520 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 259 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD5
3ARGEŞ4
4BACĂU7
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV2
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ7
14CONSTANŢA10
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ18
18GALAŢI10
19GIURGIU0
20GORJ2
21HARGHITA3
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI14
25ILFOV14
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI37
29MUREŞ5
30NEAMŢ8
31OLT8
32PRAHOVA5
33SĂLAJ4
34SATU MARE11
35SIBIU8
36SUCEAVA12
37TELEORMAN5
38TIMIŞ12
39TULCEA1
40VÂLCEA3
41VASLUI2
42VRANCEA3
 Total    259

Până astăzi, 34.914 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.09.2021 (10:00) – 10.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 43 de decese (21 bărbați și 22 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Galați, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava și Municipiul București.

Dintre cele 43 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 la categoria de vârstă peste 80 ani.

40 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Sunt raportate 2 de decese anterioare intervalului de referință, din luna august 2021, ambele din Municipiul București. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 41 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.298. Dintre acestea, 543 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 107 sunt minori, 102 fiind internați în secții și 5 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.243.808 teste RT-PCR și 2.641.978 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.061 de teste RT-PCR (6.070 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.991 la cerere) și 27.905 teste rapide antigenice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here